Autonomi la Cupa Hamsia 2017

Sambata, 15 iulie, în Micul Golf din statiunea 2 Mai, a avut loc a sasea editie a Cupei Hamsia, un indragit concurs de inot in mare, dar si escapada pentru amatorii de sport si distractie deopotriva.

Dedicata atat inotatorilor amatori, cat si celor competitivi, Cupa Hamsia a inclus două probe: cea de 1500 m si respectiv cea de 5000 m, participantii trebuind sa traverseze, pe un traseu in linie dreapta, rezervatia marina 2 Mai – Vama Veche.

Cum ne plac provocarile, am avut si noi, autonomii, reprezentanti in competitie: patru colegi (Dan Stefan, Angelica Lene, Florin Podoleanu si Adrian Papuc) s-au aruncat cu entuziasm in valuri.

La finalul competitiei, Angelica Lene, participanta la cursa de 1500 m, a declarat:
“Pentru mine, cred ca fost cel mai mare efort fizic resimtit vreodata. La o alergare te poti opri si te asezi. In mare, nu prea ai de ales 🙂 Ce-i drept, nu m-am antrenat absolut deloc si asta si-a spus cuvantul… Important pentru mine a fost ca am terminat cursa, timpul a fost irelevant (1:22:51). Am fost ultima concurenta cu timp inregistrat. Ca la BAC, important este sa te situezi deasupra liniei :)”

Colegul Florin Podoleanu a inotat distanta de 1500 m intr-un timp de 33:19 minute, clasandu-se astfel pe locul al II-lea la categoria sa de varsta si pe locul 20 in general. Cum i s-a parut experienta? “O aventura interesanta, care merita reluata an de an”.

Si colegul Adrian Papuc, un adevarat dependent de miscare, a luat parte la competitie: a parcurs cursa de 1500 m in 43:54 minute, obtinand locul 6 la propria categorie de varsta si locul 50 la open. Cum a fost? „O provocare continua, prin intermediul careia ne testam limitele”.

Intrecerea inot a fost urmata de SUPer Hamsy, concurs de Stand Up Paddling (SUP – vaslit pe placa) si prilej de distractie pentru toti cei prezenti.

Organizatorii Cupa Hamsia sunt Asociatia Fara Asfalt si Clubul Sportiv Delfinul. Mai multe informatii despre eveniment puteti citi pe www.faraasfalt.ro/cupa-hamsia